Serwis agregatów gazowych
Profesjonalna usługa naprawy realizowana przez specjalistów
Kogeneracja - CHP (Combined Heat and Power) – prąd i ciepło
Systemy kogeneracyjne służą do wytwarzania jednocześnie ciepła, jak i energii elektrycznej. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać ogólną sprawność instalacji wynoszącą nawet 90%.
Wytworzona energia elektryczna jest użytkowana na potrzeby własne zakładu lub przesyłana do publicznej sieci energetycznej.
Energię cieplną można wykorzystywać do produkcji wody grzewczej i pary wodnej, a także do wytwarzania wielu rodzajów ciepła technologicznego. Można wykorzystać ją także do produkcji wody lodowej.
W jaki sposób odzyskujemy ciepło w czasie pracy silnika?
Praca silnika spalinowego wiąże się z nieustannym wytwarzaniem ciepła. W tradycyjnych systemach ciepło to jest kierowane na chłodnicę i zostaje wypuszczone w powietrze, co znacznie obniża sprawność całego układu. Dzięki zastosowaniu układów kogeneracyjnych jesteśmy w stanie odebrać ciepło z silnika i wykorzystać je w dowolny sposób, w zależności od potrzeb lokalnego zakładu (np. do produkcji wody grzewczej i pary wodnej, lub do wytwarzania różnego rodzaju ciepła technologicznego)
Silnik – „serce” kogeneracji
W naszych systemach stosujemy silniki niemieckiej firmy MTU, należącej do grupy Rolls-Royce. Seria MTU 4000 dedykowana dla gazowych agregatów prądotwórczych cechuje się najwyższą jakością wykonania, niezawodnością oraz wysoką kulturą pracy. Stosujemy silniki w układach V8/V12/V16/V20 o mocy elektrycznej od 776kW do 2535kW.
KogeneraCJA – TECHNOLOGIA, Układ odzysku ciepła
W naszych systemach stosujemy systemy odbioru ciepła pozwalające w pełni wykorzystać powstałą energię cieplną (odbiór ciepła następuje bezpośrednio z silnika, z układów chłodzenia, a także ze spalin). Do tego odpowiednio dobrane parametry systemu pozwalają na maksymalizację zysków wynikających z zastosowania.
Kompletny system kogeneracyjny, jaki zazwyczaj dostarczamy, składa się nie tylko z samego modułu kogeneracyjnego, umieszczonego w dźwiękochłonnym kontenerze, lecz wyposażony jest w szereg urządzeń i instalacji niezbędnych dla prawidłowej i bezpiecznej pracy agregatu. Do najistotniejszych należą:
- instalacja chłodzenia awaryjnego z chłodnicą wentylatorową – mająca za zadanie awaryjny odbiór ciepła z chłodzenia agregatu
- odbiór ciepła technologicznego agregatu - układ wymienników wraz z niezbędnym orurowaniem, armaturą, pompami obiegowymi oraz układem automatycznego sterowania, mający za zadanie odbiór energii cieplnej z chłodzenia agregatu (oleju smarującego, chłodzenia mieszanki, bloku silnika) oraz spalin i przekazanie jej do układu wody grzewczej
- komin wraz z tłumikiem dla odprowadzenia spalin
- wentylacja agregatu – zapewniająca doprowadzenie wymaganej ilości powietrza do silnika (wentylator powietrza, czujniki temperatury, tłumiki akustyczne powietrza) oraz schładzanie wnętrza kontenera
- ścieżka gazowa – zawiera system zabezpieczeń i regulacji ciśnienia biogazu (filtr, zawór bezpieczeństwa, zaworów elektromagnetyczne, czujniki ciśnienia, regulator zerowy ciśnienia)
- system detekcji gazu
- instalacja olejowa - instalacja doprowadzająca do agregatu wymaganą ilość oleju (pompa oleju, sterowanie pompą oleju) wraz ze zbiornikiem na olej świeży
- szafa sterownicza odpowiadająca za kontrolę parametrów silnika agregatu i podzespołów
Układy sterowania – automatyzacja procesu
Wysokiej jakości podzespoły i precyzyjnie dopracowane układy sterowania gwarantują najwyższą wydajność operacyjną i niezawodność. Nowoczesny, w pełni automatyczny układ sterowania gwarantuje efektywność, niezawodność i komfort obsługi
ComAp- bogaty zestaw funkcji sterowania i nadzoru
- automatyczna sekwencja rozruchu, synchronizacji i sprzężenia generatora z siecią
- regulacja wytwarzanej mocy czynnej i biernej
- sterowanie układami odzysku ciepła
- kontrola parametrów pracy silnika i generatora
- nadzór, pomiary, diagnostyka i zabezpieczenia na wypadek zakłócenia w pracy lub awarii
- rozbudowane funkcje gromadzenia i prezentacji danych, wykresy, historia zdarzeń, eksport danych
- system SCADA - zaawansowane funkcje zdalnego nadzoru i zdalnego sterowania
Serwis, przeglądy, Diagnostyka, naprawy, modernizacje
Nasza firma oferuje pełen serwis agregatu kogeneracyjnego, podejmujemy się napraw oraz prac remontowych. Wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy zapewniają profesjonalne podejście i możliwość świadczenia szerokiej oferty usług z zakresu mechaniki, elektryki oraz automatyki takich jak diagnostyka, naprawy czy też modernizacje układów kogeneracyjnych. Dla Naszych Klientów zapewniamy wsparcie konsultantów oraz całodobowy telefon pomocy technicznej.
POLIgeneracja – jeszcze więcej korzyści!
Rozbudowa zespołów kogeneracyjnych o dodatkowe instalacje pozwala zoptymalizować wykorzystanie aplikacji opartej o moduł CHP. Stworzenie rozwiązań trójgeneracyjnych, a nawet poligeneracyjnych pozwala lepiej dostosować nasze produkty do zróżnicowanych potrzeb klientów.
TRÓJGENERACJA – CCHP (COMBINED COOLING HEAT AND POWER) – ZIMNO, CIEPŁO I PRĄD
W naszej strefie klimatycznej zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania np. budynków występuje przez około pół roku. W pozostałym okresie potrzebna jest tylko ciepła woda użytkowa. Aby wykorzystać ciepło powstające w trakcie pracy, możliwe jest rozszerzenie układu o dodatkowe moduły, dzięki którym jesteśmy w stanie wytwarzać wodę lodową wykorzystując ciepło odbierane z pracującego zespołu kogeneracyjnego. Medium to może posłużyć np. do klimatyzowania pomieszczeń w budynkach biurowych, apartamentach lub obiektach użyteczności publicznej.
WYTWORNICA PARY
Dla klientów którzy potrzebują w procesach technologicznych wyższe temperatury, korzystne jest rozszerzenie układu o generator pary – pozwala on na wytworzenie pary wodnej nasyconej o temperaturze około 200 °C
WYKORZYSTANIE DWUTLENKU WĘGLA CO2
Kolejną możliwością jest odzyskiwanie dwutlenku węgla ze spalin i wykorzystywanie go w różnego rodzaju procesach technologicznych – np. do tworzenia napojów gazowanych, lub w gospodarstwach szklarniowych, by zapewnić roślinom optymalny wzrost, potrzebne są wyższe wartości CO2.