
Tuż obok naszego miejsca zamieszkania trwa intensywna budowa nowego osiedla. Na placu budowy codziennie widać dźwigi, koparki, specjalistyczne maszyny i narzędzia, a także oświetlone zaplecza techniczne dla pracowników. To typowy obraz każdego większego placu budowy.
Jednak nie tylko deweloperzy zmagają się z problemami związanymi z dostępem do prądu — często dotyczą one również prywatnych inwestorów, którzy jeszcze nie posiadają stałego przyłącza energetycznego na swojej działce.
Często jako laicy nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie tutaj z pomocą przychodzi mobilny agregat prądotwórczy.
Zastanawiasz się, który model wybrać, żeby nie przepłacić, a jednocześnie mieć pewność niezawodnego zasilania?
Bez stresu i przestojów - wybierz odpowiedni agregat na swoją budowę
Dobrze dobrany agregat zapewni nieprzerwaną pracę i oszczędzi wielu stresów. Wybór odpowiedniego modelu to nie tylko kwestia ceny — to inwestycja w niezawodność, dopasowanie do potrzeb oraz bezpieczeństwo.
Wbrew pozorom, dobry agregat na budowę to nie najtańszy model z marketu. To wytrzymała konstrukcja, dostosowana do warunków terenowych i rodzaju prowadzonych prac. Im lepiej dopasujesz moc, rodzaj silnika i funkcje, tym mniej przestojów i problemów w codziennej pracy.
Jeśli nie masz pewności, jaki model wybrać — zaufaj specjalistom. Nasza firma od lat działa w branży wynajmu i serwisu mobilnych agregatów prądotwórczych. Oferujemy zarówno krótko-, jak i długoterminowy wynajem w korzystnych cenach.
Każda współpraca jest wyceniana indywidualnie. Finalna opłata obejmuje stały koszt wynajmu (niższy przy długoterminowej umowie) oraz koszt realnie przepracowanych motogodzin.
Do dyspozycji klientów mamy bogatą bazę maszynową, posiadamy:
- wyłącznie wyciszone wersje o mocy od 20 do nawet 1000 kVA (ich zsynchronizowanie umożliwia uzyskanie mocy do kilku MW);
- przygotowane zarówno do pracy w trybie ciągłym, jak i jako awaryjne źródło zasilania;
- mobilne na przyczepkach o mocy od 20 do 200 kVA;
Parę słów teorii, czyli poznaj mobilny agregat prądotwórczy
Mobilny agregat to taki, który da się łatwo przetransportować i uruchomić w miejscu docelowym. W terenie liczy się kompaktowa konstrukcja, odporny stelaż i możliwość załadunku np. na busa czy przyczepkę. Sprawdzą się tutaj modele z ramą typu „Heavy Duty”, gdyż niestraszne im wstrząsy, błoto ani deszcz.
Poniżej kilka wskazówek, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając agregat mobilny:
1. Rodzaj generowanego napięcia
Agregaty prądotwórcze można podzielić na jednofazowe i trójfazowe. Jednofazowe produkują napięcie 230 V, którym zasilane są mniejsze elektronarzędzia. Trójfazowe urządzenia generujące napięcie 400 V, umożliwiające pracę maszyn. Ciekawostką jest, że większość mobilnych agregatów 400 V posiada także gniazda 230 V.
2. Moc urządzenia
Należy ją dopasować do rzeczywistego zapotrzebowania. Najczęstszym błędem popełnianym w czasie samodzielnego doboru agregatu, jest wybór za słabego lub za mocnego urządzenia. Warto podkreślić, że brak znajomości realnych wartości zużywanej mocy może skutkować przeciążeniami zbyt słabego agregatu lub uszkodzeniem agregatu, jeśli będzie pracował pod zbyt niskim obciążeniem.
Spójrzmy poniżej na przykłady różnych urządzeń, z którymi możemy mieć do czynienia w terenie — jak wygląda ich zapotrzebowanie na moc?
- Małe narzędzia: agregat 3–5 kW (jednofazowy)
- Betoniarka, wiertnica: 6–8 kW (trójfazowy)
- Cięższy sprzęt: 10 kW i więcej.
Optymalne jest dobranie agregatu z zapasem mocy wynoszącym co najmniej 20% względem szczytowego obciążenia.
3. Silnik — benzyna czy diesel?
Podpowiadamy — benzynowe agregaty są lżejsze oraz tańsze. Polecamy je do krótkich prac. Sprawdzą się na mniejszych budowach, przy pracach wykończeniowych lub serwisowych. Z kolei agregaty zasilane dieslem to modele droższe i cięższe. Są jednak bardziej ekonomicznym wyborem przy długoterminowych pracach, gdzie muszą zasilać maszyny przez wiele godzin dziennie, zużywają po prostu mniej paliwa. Lepiej znoszą obciążenia, są postrzegane jako mniej awaryjne.
4. Wyposażenie
Aby zapewnić niezawodne działanie oraz bezpieczną i komfortową obsługę mobilnego agregatu w terenie, wybrany model powinien:
- posiadać automatyczne zabezpieczenia (przed przeciążeniem, niskim poziomem oleju);
- posiadać system AVR — stabilizację napięcia (ważne przy zasilaniu elektroniki);
- mieć licznik motogodzin (dla kontroli serwisowej);
- posiadać gniazda IP44/IP67, ktore są odporne na kurz i wodę;
- być dostępny w wyciszonej wersji, dzięki temu nie jest uciążliwy dla operatorów oraz pracujących na budowie.
Agregaty mobilne w naszej firmie standardowo wyposażamy w monitoring GPRS. W czasie rzeczywistym śledzone są wartości takich parametrów, jak: czas pracy, zużycie oraz poziom paliwa, bieżące obciążenie urządzenia, napięcia, w tym napięcie akumulatora. Dzięki temu możliwe jest zauważenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzenia. Podjęcie odpowiednich działań naprawczych jest kwestią chwili. My zapewniamy niezawodność pracy agregatów, a one gwarantują stały zapas energii w biznesach naszych klientów.